Marketing X Business

Najnoviji model AI se zove o3: Sporiji, ali mudriji

Marx.ba

Kompanija OpenAI je predstavila svoj najnoviji model umjetne inteligencije pod nazivom o3, samo dan nakon što je Google predstavio svoj vlastiti model.

Zbog mogućeg sukoba oko autorskih prava ili zaštitnog znaka s kompanijom O2, britanskim pružateljem telekomunikacijskih usluga, OpenAI koristi naziv “o3”, preskačući pritom naziv “o2”, kao logički nastavak modela o1.

O3 model dizajniran je ne da u milisekundi daje odgovor, nego da provede više vremena promišljajući o složenim problemima, što bi trebalo rezultirati kvalitetnijim odgovorima na pitanja koja zahtijevaju postupno logičko zaključivanje. U usporedbi sa svojim prethodnikom, modelom o1, novi model pokazuje značajno bolje rezultate na različitim testovima. Na SWE-Bench testu, koji mjeri sposobnosti djelovanja, pokazuje poboljšanje od 20 posto. Pri rješavanju zadataka na ARC-AGI mjerilu, koje ispituje sposobnosti zaključivanja i rješavanja problema, pokazuje tri puta bolje rezultate. Na američkom prijemnom matematičkom ispitu za 2024. godinu postigao je tačnost od 96,7 posto, promašivši samo jedno pitanje.

OpenAI pristupa objavi o3 modela s oprezom. Model trenutno nije javno dostupan, a pristup će u početku biti ograničen na istraživače sigurnosti u svrhu testiranja. Najavljene su dvije verzije, o3 i o3-mini. Šira dostupnost očekuje se početkom 2025. godine, dok bi o3-mini mogao biti dostupan krajem januara. OpenAI je s o3 modelom uveo novu tehniku nazvanu “promišljeno usklađivanje”.

Ova metoda trenira model sa sigurnosnim specifikacijama i potiče ga da razmišlja o zahtjevima i vlastitim odgovorima. Pristup ima za cilj učiniti model otpornijim na pokušaje manipulacije ili zloupotrebe. Uvođenje o3 i sličnih modela označava promjenu fokusa u istraživanju umjetne inteligencije. Kompanije se ne usredotočuju samo na povećanje modela kako bi postigle veću inteligenciju, već razvijaju sisteme umjetne inteligencije sposobne za samostalno rješavanje složenih problema.

Kad se ovako juri unaprijed s izdavanjem novih modela, mnogi se pitaju koliko smo blizu ili daleko prema općoj umjetnoj inteligenciji (AGI)? Odgovor je još u ovoj fazi jednostavan: Iako novi model pokazuje značajna poboljšanja u određenim područjima, to nas ne približava nužno stvaranju prave opće umjetne inteligencije, i evo zašto.

Trenutna dostignuća pokazuju napredak u specijaliziranim područjima – model o3 bolje rješava matematičke zadatke, programiranje i određene vrste logičkih problema. Međutim, ovo su i dalje primjeri usko specijalizirane umjetne inteligencije. Ovi sistemi mogu biti izvrsni u svojim određenim domenama, ali im nedostaje temeljna karakteristika ljudske inteligencije – sposobnost općenitog razumijevanja i prilagodbe novim situacijama, piše Bug.

VEZANO

Predviđanja za tehnološku industriju u 2025. godini