Marketing X Business

Vedre perspektive tržišta kriptovaluta

Marx.ba

(Foto: Ilustracija)

Tržište kriptovaluta bilježi rast cijena u posljednje dvije sedmice. Najvećom kriptovalutom trenutno se trguje oko 64.000 američkih dolara (57.000 eura).

Druga najveća kriptovaluta, ether, također je ojačala oko 10 posto u posljednje dvije sedmice. Općenito, postoji značajan optimizam za srednjoročnu budućnost. Optimizam je rezultat poboljšanja makroekonomskih prilika najvećih svjetskih velesila.

Prošle sedmice SAD je spustio ključnu kamatnu stopu za 50 baznih bodova, što predstavlja značajnu promjenu monetarne politike američke centralne banke Feda. Čak je i samo smanjenje relativno agresivno, jer u načelu kamata raste ili pada za 25 baznih bodova. Niže kamatne stope znače pozitivne vijesti za rizičnija ulaganja, poput dionica ili kriptovaluta, koje predstavljaju ekstreme spektra rizika. Inače, sada je pitanje hoće li se američka ekonomija održati sljedećih nekoliko mjeseci, jer će trebati vremena prije nego što se učinak nižih kamatnih stopa osjeti u realnoj ekonomiji.

U Kini su se odlučili na još agresivniji pristup. Narodna banka Kine (PBOC) objavila je da je smanjila stopu obavezne rezerve za banke s kopna za 50 baznih bodova, dok je također smanjila sedmodnevnu obrnutu repo stopu – stopu po kojoj centralna banka posuđuje sredstva od komercijalnih banaka – za 20 baznih bodova. bodova na 1,5 posto. Osim toga, centralna banka smanjila je uvjet minimalnog predujma za hipotekarne kredite na 15 posto.

Monetarna politika najvećih ekonomija ključna je za ono što se događa na tržištima kapitala, a kriptovalute nisu iznimka. Posljednji događaji upućuju na važan zaokret u politici centralnih banaka koje su posljednjih godina dominantno stezale kaiš i vodile restriktivnu politiku. Preokret se osjeti na tržištima kapitala jer je američki indeks SP500 na najvišem nivou u historiji, kao i cijena zlata. Kinesko tržište dionica počelo se buditi, bitcoin se približava najvišem nivou svih vremena. Srednjoročno i dugoročno, izgledi za rizičnu imovinu su dobri, piše Seebiz.