Marx.ba
![](https://marx.ba/wp-content/uploads/2024/04/xzlato.jpg.pagespeed.ic.eza3g0bgON.jpg)
Svjetska potražnja za zlatom dosegnula je još jedan rekord u 2024. usred snažnih kupovina centralnih banaka i rasta investicijske potražnje, navodi Svjetsko vijeće za zlato u svom godišnjem izvještaju.
Ukupne transakcije zlata iznosile su 4.974 tone prošle godine, u usporedbi s 4.899 tona u 2023., uključujući OTC (over-the-counter) ulaganja.
– U 2024. globalna potražnja za zlatom porasla je na novi tromjesečni maksimum i rekordnu godišnju ukupnu vrijednost potaknutu pojačanim geopolitičkim i ekonomskim neizvjesnostima, rekao je Shaokai Fan, globalni čelnik centralnih banaka pri Svjetskom vijeću za zlato, prenosi Seebiz.
Apetit centralnih banaka za zlatom ostao je “nezasitan”, reklo je Vijeće, i postigla je “značajnu prekretnicu”, održavajući dosljedno snažan tempo kupovine zlata s kupovinom koja premašuje 1.000 tona treću godinu zaredom. Nacionalna banka Poljske bila je vodeći neto kupac među centralnim bankama, dodavši 90 tona svojim rezervama.
Turska centralna banka, koja je povećala svoje rezerve zlata za 75 tona, bila je drugi najveći neto kupac zlata među centralnim bankama. Reserve Bank of India bila je treća, s dosljednim kupovinama svakog mjeseca osim decembra.
Ukupna godišnja ulaganja u zlato porasla su za 25% i dosegla četverogodišnji maksimum od 1.180 tona, uglavnom potaknut fondovima kojima se trguje na berzi zlata.
Slično tome, potražnja za zlatnim polugama i kovanicama ostala je stabilna, potaknuta snažnom potražnjom iz Kine i Indije.
Potražnja za ulaganjem u zlato također je porasla na svim tržištima ASEAN-a prošle godine, pri čemu su Singapur, Indonezija, Malezija i Tajland prijavili dvoznamenkasti porast iz godine u godinu.
OTC ulaganja ostala su stabilna prošle godine, a potražnja je odraz bogatih pojedinaca koji žele zaštititi se od geopolitičkih i ekonomskih rizika, reklo je vijeće. OTC transakcije odvijaju se izravno između dvije strane, za razliku od trgovanja koje provodi berza.
Potražnja u sektoru nakita, koji je bio pritisnut višim cijenama, bila je prigušena, s padom potrošnje od 11% na godišnjem nivou što je jedina razlika jer su drugi sektori dobili.
Potražnja za zlatnim nakitom vjerovatno će ostati slaba ove godine jer je kupovna moć potrošača i dalje smanjena višim cijenama i blagim ekonomskim rastom, rekli su analitičari Vijeća.
Cijene poluga bile su na visokom nivou, s cijenama koje su prošle godine dosegle 40 rekordnih visina, a ove su godine dosegnule nove najviše nivgoe. U srijedu su terminske cijene zlata kojima se trguje na Newyorškoj robnoj berzi porasle na 2.875,8 dolara za uncu, pokazuju podaci FactSeta.
VEZANO